LPC1768FBD100 ARM Cortex®M3 series Microcontroller IC 32Bit 100MHz 512KB FLASH 100LQFP MCU electronic component ic chips
Contact Now
Brand Name : Philip
Model Number : LPC1768FBD100
Place of Origin : Malaysia
MOQ : 10pieces
Price : Negotiated
Payment Terms : T/T, Western Union
Delivery Time : Subject to be final confirm
Packaging Details : Reel/Tray
Certification : ROHS
Stock : In Stock
Description : LPC1768FBD100 NXP MCU IN STOCK
Category : Electronic components-Integrated circuits
Family : Microcontroller (MCU)
Package : QFP100
Connectivity : CANbus, Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Program Memory Size : 512KB (512K x 8)
Program Memory Type : FLASH
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type : Surface Mount
Core Processor : ARM® Cortex®-M3
Contact Now
LPC1768FBD100 ARM® Cortex®-M3 series Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB FLASH 100-LQFP electronics ic chips Integrated circuits
Category
Family
Mfr
Philip
Series
LPC17xx
Package
Tray
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Core Size
32-Bit
Speed
100MHz
Connectivity
CANbus, Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O
70
Program Memory Size
512KB (512K x 8)
Program Memory Type
FLASH
RAM Size
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.4V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 8x12b; D/A 1x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)