EZ80L92AZ050SG
Contact Now
EZ80L92AZ050SG
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 100-LQFP
Number of I/O : 24
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : -
Program Memory Type : ROMless
Connectivity : EBI/EMI, I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Package : Tray
EEPROM Size : -
Program Memory Size : -
Oscillator Type : Internal
Peripherals : DMA, WDT
Product Status : Not For New Designs
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : eZ80® Acclaim!®
Data Converters : -
Mfr : Zilog
Core Processor : eZ80
Speed : 50MHz
Base Product Number : EZ80L92
Description : IC MCU 8BIT ROMLESS 100LQFP
Stock : In Stock
Contact Now
eZ80 eZ80® Acclaim!® Microcontroller IC 8-Bit 50MHz ROMless