PIC16F18344-I/GZ
Contact Now
PIC16F18344-I/GZ
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 20-UFQFN Exposed Pad
Number of I/O : 18
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 512 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : 256 x 8
Program Memory Size : 7KB (4K x 14)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa)
Supplier Device Package : 20-UQFN (4x4)
Data Converters : A/D 17x10b; D/A 1x5b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC16F18344
Description : IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20UQFN
Stock : In Stock
Contact Now
PIC PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-UQFN (4x4)